DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi 2.JPG

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde, 22.76 ha alanı kapsamaktadır. Düzce’ye 18, Gölyaka’ya 11 km mesafedeki Gölyaka-Güzeldere köyündedir ve rakımı 600 m’dir. Mesire yeri olarak 28.12.1993 yılında, Tabiat Parkı olarak 11.07.2011 yılında tescil edilmiştir.
img201707111612270.jpgGüzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Yol Tarifi
Güzeldere köyünden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelale 120 m yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek muazzam bir görüntü arz etmektedir. Şelale, düzenlenen üç ayrı patika ve merdivenler sistemiyle gezilebiliyor. Kışın beyaz yorganını örten, ilkbaharda ise ormangülleriyle canlanan Güzeldere’nin en görkemli zamanı ilkbahar ve güz mevsimi. İlkbaharın ve sonbaharın renk cümbüşüne dönüşen tonları bir tabloya benzetiyor bu nadide tabiat köşesini. Güzeldere Şelalesi, doğal peyzaj bitki örtüsü, piknik alanları, düzenlenmiş orman içi dinlenme yerleri ve yürüyüş parkurları ile bölgenin önemli doğal değerlerindendir.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi 1.JPG

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilmiştir. Bölge trekking, kampçılık, at binme, bisiklet binme, foto-safari aktiviteleri için oldukça uygundur Elmacık Dağı (1.700 m)’na uzanan bu şelale ve çevresi orman yapısı ile de dikkat çekmektedir. Şelalenin bulunduğu alanda, kayın, gürgen, köknar, porsuk, sarıçam, karaçam, kestane, ıhlamur, akçaağaç, dişbudak, ceviz, orman kavağı, orman söğüdü, orman gülü, kara yemiş, papaz külahı ağaçları; böğürtlen, üvez, alıç, taflan, kantaron otu, kardelen, arap sümbülü, sıklamen, menekşe, düğün, eğrelti, fiğ, burçak gibi bitkiler de görülmektedir.

Fotoğraf_Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi 3.JPG

Fotoğraf_Ahmet BOZDEMİR 1.jpg

Fotoğraf_Ahmet BOZDEMİR 2.jpg

Fotoğraf_Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi 5.JPG