DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Müze Günü Başlıyor...

Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm Dünyada “18 Mayıs Uluslararası Müze Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kültürel değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve toplumlar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış konularında farkındalık yaratmak amacıyla müzelerin etkinlik ve aktivitelerinin tanıtılmasına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü (IMD), 1977 yılından bu güne her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2019 yılı için seçilen ana tema ise “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleceğin Geleceği” olarak belirlenmiştir.

2019 yılında seçilen ana tema ile; aktif aktör olarak müzelerin yeni rollerine odaklanılarak müzelerin durağan kurumlar olmaktan çıktığı, interaktif, izleyici odaklı, topluma yönelmiş, esnek, adapte olabilen, yaratıcılığın bilgi ile birleştiği, ziyaretçilerin de beraber üretebildiği, paylaştığı ve birbirleriyle etkileşimde olduğu platformlar olarak işlev gören kültürel merkezlere dönüştürülmesi hedeflenmektedir.

Bu kapsamda ilimizde gerçekleştirilecek olan ‘‘18 Mayıs Uluslararası Müze Günü” 18-19 Mayıs 2019 tarihlerinde Düzce Konuralp Müzesi ve bölgeye yapılacak gezi ile başlayıp 24 Mayıs 2019 tarihine kadar çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.