DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Prusias ad Hypium Antik Kentin’nde bulunan Antik Tiyatro Kazıları Yeniden Başladı…

DSC_7222.JPG

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan ve 2019 yılında başlatılan “Arkeolojik Kazıların 12 Ay Sürdürülmesi” projesi kapsamında 2020 yılında İlimiz Prusia ad Hypium Antik Kenti, antik tiyatroda başlatılan kazı çalışmalarına yeni tip coronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle ara verilmişti.

Cumhurbaşkanlığının COVID-19 Kapsamında yayınlanan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi üzerine 1 Haziran 2020 Pazartesi günü Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk ÖZLÜ, Düzce TSO Başkanı Tuncay ŞAHİN, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Resul TAŞTAN, Düzce Üniversitesi Antik Tiyatro Kazı Danışma Heyeti ve ilgili kurum yetkilerinin katılımlarıyla yeniden başlatıldı.

Kesintisiz devam etmesi planlanan kazı çalışmaları ile, daha hızlı ve verimli çalışma sürdürülmesi ve alanların birkaç yılda ziyaretçi alabilecek duruma getirilmesi, ek istihdam sağlanarak yetişmiş uzman personel kapasitesinin artırılması, İlin kültürel ve turistik alanlarının tanıtımı ve bilinirliliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

DSC_7228.JPGDSC_7232.JPG