DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Levent BİLASA ve beraberindeki uzman ekip Akçakoca Ceneviz Kalesi’nde incelemelerde bulundu.Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Resul TAŞTAN, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Levent BİLASA ve beraberindeki uzman ekip Akçakoca Ceneviz Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konuralp Müze Müdürlüğü başkanlığında 2018 yılında kazı çalışmalarına başlanan Akçakoca Ceneviz Kalesi’nde restorasyon çalışmalarının sonuna yaklaşılıyor.

“Ceneviz Kalesi Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Uygulama Projesi” kapsamında yapılan kazılar esnasında kule önünde tarihi duvar kalıntılarına rastlanmış ve ardından restorasyonu yapılarak tamamlanmıştır. Bu bağlamda halen restorasyonu devam eden “kule” çalışmalarını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere, Kültür ve Turizm Müdür V. Resul TAŞTAN, Bakanlığımız Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Levent BİLASA ve beraberindeki uzman ekip Ceneviz Kalesi’ni ziyaret etti.

Tarihi Ceneviz Kalesi Akçakoca’nın batısında, ilçe merkezine 3 km mesafededir. Doğu Roma döneminden günümüze gelen Ceneviz Kalesi ve plaj çevresi, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 01.07.1996 tarih ve 4734 Sayılı Kararı ile I. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı, Kale çevresi ise III. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı olarak tescillenmiştir.

11. ve 15. Yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden kalan ve Akçakoca’nın simgesi haline gelen Ceneviz Kalesi, 2013 yılında ‘‘Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’’ adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırmıştır. 

DSC_7248.JPG

DSC_7242.JPG