DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarıkaya Mağarası Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi...

5 Mayıs 2021 tarihinde Düzce Valisi Sayın Cevdet ATAY'ın Başkanlığında, Vali Yardımcımız Süleyman Hürrem AKSOY, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Sabahattin PARLAK ve ilgili kurum yetkililerinin katılımıyla, ilimizin önemli turizm değerlerinden biri olan Yığılca Sarıkaya Mağarası bilgilendirme toplantı gerçekleştirildi.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Sabahattin PARLAK, düzenlenen toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 20.03.2021 tarihinde "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescil ve ilan edilen Sarıkaya Mağarası’nın mevcut durumu ve mağaranın özellikleri hakkında bilgiler verdi.

E0nUn07X0AIVGsH.jpg

İlimiz Yığılca İlçesi, Sarıkaya köyünde bulunan Sarıkaya Mağarası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından 2001 yılında I. Derecede Doğal Sit Alanı olarak tescillenmiş, doğal estetik, bilimsel ve ekolojik açıdan değerli, insanlık yararı açısından sağlık ve eko-turizm amaçlı turizm faaliyetleri yapılabilecek nitelikte doğal dengeler dikkate alınarak kullanılabilecek mağaralar statüsündedir.

Karadeniz Bölgesinin en büyük mağarası olan Sarıkaya Mağarası, Paloesen-alt eosen yaşlı kireç taşları içinde yarı yatay eğimli olarak gelişmiş, düden konumlu, yarı aktif fosil bir mağaradır. Toplam uzunluğu 717 m olan mağaranın ana galeri uzunluğu 510 m, genişliği 80 m, boyu 75 m, tavan yüksekliği 15-40 m’dir. Salonda iki gelişim dönemine ait fosil ve genç damlataşı şekilleri bulunmaktadır. Salonun ortasında Aksu Çayından gelen derenin oluşturduğu küçük bir şelale ve ikinci evreye ait bir kanyon-vadi bulunmaktadır ve ilk oluştuğu bölümden 17 m ve gittikçe artan bir derinliktedir.

DÜZCE-SARIKAYA MAĞARASI-GÜLCAN ACAR (7).jpg