DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Sabahattin PARLAK'ın Başkanlığında "Düzce İli Halk Oyunları Yöre Derlemesi Projesi" nin İlk Toplantısı Gerçekleştirildi...

Müdürlüğümüz koordinasyonunda ve Düzce Belediye Başkanlığının destekleriyle, İlimize özgü halk oyunlarının tespit edilmesi amacıyla oluşturulan "Düzce İli Halk Oyunları Yöre Derlemesi Projesi" çerçevesinde, konusunda uzman kişilerden oluşan çalışma grubu, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Sabahattin PARLAK'ın Başkanlığında, proje yol haritasının belirlenmesi amacıyla  04.10.2021 Pazartesi günü Müdürlüğümüzde ilk toplantı gerçekleştirilmiştir.

WhatsApp Image 2021-10-05 at 10.35.38 (1).jpeg

İlimiz zengin bir kültürel çeşitliliğe sahiptir. Halk mutfağı, halk edebiyatı, el sanatları ve sivil mimari vb. folklorik değerlerimiz gibi halk bilim çalışma konularının birçoğu bu kültürel zenginlik içerisinde kendine yer bulmaktadır. 
İlimiz için kültürel zenginlik alanlarından bir tanesi de halk oyunlarıdır. Halk oyunları, gerek oyundaki figürler ve müzikler, gerekse oyuncuların giydikleri kıyafetlerin renkleri ve desenleri açısından çok özel bir çalışma alanıdır. Bundan hareketle; İlimize özgü halk oyunlarının tespit edilmesi amacıyla Müdürlüğümüz koordinasyonunda ve Düzce Belediyesinin destekleriyle "Düzce İli Halk Oyunları Yöre Derlemesi Projesi "ne başlanmıştır. İlgili proje kapsamında Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Sabahattin PARLAK’ın başkanlığında, konusunda uzman kişilerden oluşan bir çalışma ekibi oluşturulmuştur. Çalışma ekibi 04.10.2021 tarihinde, proje kapsamında izlenecek yol haritasını belirlemek üzere Müdürlüğümüzde ilk toplantısını gerçekleştirmiştir.