DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Düzce İli Halk Oyunları Yöre Derlemesi Projesinin 2. Etabı 1 Aralık 2021 Çarşamba Günü Yığılca İlçemizde Başladı…

Düzce İli Halk Oyunları Yöre Derlemesi Projesinin 2. Etabı 1 Aralık 2021 Çarşamba Günü Yığılca İlçemizde Başladı…

İlimiz zengin bir kültürel çeşitliliğe sahiptir. Halk mutfağı, halk edebiyatı, el sanatları ve sivil mimari gibi folklor dediğimiz halk bilim çalışma konularının birçoğu bu kültürel zenginlik içerisinde kendine yer bulmaktadır.

İlimiz için kültürel zenginlik alanlarından bir tanesi de halk oyunlarıdır. Halk oyunları, gerek oyundaki figürler ve müzikler, gerekse oyuncuların giydikleri kıyafetlerin renkleri ve desenleri açısından çok özel bir çalışma alanıdır.

İlimize özgü halk oyunlarının tespit edilmesi amacıyla Müdürlüğümüz koordinasyonunda, Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin destekleriyle, konusunda uzman kişilerden oluşan çalışma ekibi, "Düzce İli Halk Oyunları Yöre Derlemesi Projesi" çerçevesinde İlimiz Merkez ilçesindeki çalışmalarını tamamlamış, 01 Aralık 2021 tarihi itibariyle de, çalışmanın 2. Etabına Yığılca ilçemizde bulunan Yaylatepe ve Mengen köyleriyle başlamıştır.227042ff-91d6-48ba-8e11-51b51298f826.jpg