DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Halk Kütüphaneleri Yerel Hizmetler Toplantısı Gerçekleştiriliyor...

DÜZCE’DE “HALK KÜTÜPHANELERİ YEREL HİZMETLER” EĞİTİM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR…

Müdürlüğümüz koordinasyonunda, Bakanlığımız Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce 18-21 Ocak 2022 tarihleri arasında Bakanlığımıza bağlı Düzce, Sakarya ve Bolu illerinde hizmet veren kütüphane çalışanlarına yönelik İlimizde “Halk Kütüphaneleri Yerel Hizmetler” eğitim toplantısı gerçekleştirilmektedir.

“Halk Kütüphaneleri Yerel Hizmetler” eğitim toplantısı açılışına, Vali Yardımcımız Sayın Süleyman Hürrem AKSOY, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali ODABAŞ, Daire Başkanı Ahmet ALDEMİR, İl Müdürümüz Sabahattin PARLAK, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman ACAR, Düzce, Sakarya ve Bolu halk kütüphaneleri müdür ve kütüphane çalışanları katılım sağladı.

Halk Kütüphaneleri Yerel Eğitim Top.

Ülkemizde ikincisi düzenlenen “Halk Kütüphaneleri Yerel Hizmetler” eğitim toplantısında konuşan İl Müdürümüz Sabahattin PARLAK yaptığı konuşmasında; “Okuryazarlığı teşvik etmekten, bilgiye ücretsiz erişim sunmaya kadar kütüphaneler, toplulukların kalbinde güvenli ve cazip mekânlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Teknolojik gelişimler ve farklılaşan ihtiyaçlar hem kullanıcıların hem de kurumların yapısında değişimlere neden olmaktadır.  Kütüphaneler toplumların ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesine katkı sağlamakla birlikte, eğitime destek olmakta ve nesiller arası bilgi geçişine imkân tanımaktadırlar. Bu bağlamda; Kütüphaneler kendini sürekli yenileyen, üreten ve geliştiren bir vizyona sahip olmalıdırlar.

Yeni Kütüphaneler; kitap rafları ile çevrili okuma-çalışma salonlarına sahip olmanın yanında işbirlikçi, öğrenmenin desteklendiği bilgisayar odaları, sergi, etkinlik ve toplantı olanakları tanıyan mekânları ile sosyal etkileşim merkezi olarak yeni bir rol üstlenmişlerdir.

Dermenin güncelliğini sağlamak, kullanıcı ve ödünç verme sayılarını yükseltilmek, özgün ve nitelikli kültürel etkinlikler düzenlenmek ve diğer kütüphanecilik iş ve işlemleri ile ilgili merkez ve ilçelerimizde bulunan halk kütüphanelerimiz ile komşu İllerimiz olan Bolu ve Sakarya kütüphanelerinde görevli personellerin bilgi seviyelerini artırmak amacıyla 18-21 Ocak 2022 tarihleri arasında hizmet içi eğitim çalışması düzenlemiş bulunmaktayız.

Hizmet İçi Eğitim için İlimize gelerek bizleri onurlandıran Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürümüz Ali ODABAŞ’a ve Daire Başkanımız Ahmet ALDEMİR’e, sunacakları kıymetli eğitim içerikleriyle Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürlerine ve uzaktan bağlantıları ile bizlerle akademik birikimlerini paylaşacak olan kıymetli akademisyenlerimize teşekkür eder, yapılacak olan bu çalışmaların tüm çalışanlarımız için faydalı olmasını temenni ederim” ifadelerinde bulundu.

Halk Kütüphaneleri Yerel Eğitim_2.jpg