DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Düzce'de Türk Mutfağı Haftası Kutlanıyor...

WhatsApp Image 2022-05-18 at 16.53.54.jpeg

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı, Türk mutfağının zenginliğini, ünlü şef, akademisyen ve uzmanların katkılarıyla uluslararası alanda tanıtmayı amaçlıyor.

Türk mutfağının sağlıklı saklama ve pişirme teknikleri, kaliteli tohumları, doğal malzemeleri ile atıksız, ekolojik ve sürdürülebilir olması ve de farklı kültürler tarafından şekillenen zengin geçmişine dikkat çeken “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitap, bu köklü mutfağın dünya beslenme trendleriyle uyumluluğuna da dikkat çekiyor. Türk mutfağının atıksız, fermante, vegan, bitki temelli, glütensiz, süt ürünleri içermeyen, yerel ve süper gıda içeren tarifleri, kitapta özel ikonlarla ön plana çıkarılıyor.

Bu zengin mutfak, her biri asırları aşan bilgi birikiminin yansıması olan dillere destan tatlarını sunarken de geleneklerin ve bu alandaki kültürün de gelecek kuşaklara aktarımını sağlıyor. Bu kapsamda, 21-27 Mayıs tarihleri arasında, tüm dünyadaki Türkiye Büyükelçiliklerinde ve ülkemizde kutlanacak olan “Türk Mutfağı Haftası” ile bu kadim mutfağın hikayesi, tüm derinliği ile uluslararası ölçekte tanıtılacak. Bu sayede tarifler eşliğinde Türk mutfağının geleceğe iz bırakan yaklaşımı, kaliteli malzemeleri, özünde atıksız olması, sürdürülebilirliği, dünya beslenme trendlerine uygunluğu ve bin yılları aşan kültürü daha geniş kitlelerle buluşacak. 

İlimizde de 21-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında ilki kutlanacak olan  “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Müdürlüğümüz koordinasyonunda “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının tanıtımına yönelik olarak 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü, saat 11.30’da Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu konferans salonunda, 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü, saat 14.40’da Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksek Okulu konferans salonunda ve  27 Mayıs 2022 Cuma günü, saat 13.30’da Kaynaşlı Şehit Sabri Altınbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sunumlar ve örnek tariflerin yapılacağı çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.