DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Mutfağı Haftası Kutlamaları Çerçevesinde Gölyaka Meslek Yüksekokulunda Panel Düzenlendi...

16.jpg

Müdürlüğümüz koordinasyonunda 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü, saat 14.30’da Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu konferans salonunda “Türk Mutfağı Haftası” kutlamaları çerçevesinde panel gerçekleştirilmiştir.

Panele katılan Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sabahattin PARLAK, Türk Mutfağının zenginliği ve "Türk Mutfağı Haftası"nın önemi hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı, Türk mutfağının zenginliğini, ünlü şef, akademisyen ve uzmanların katkılarıyla uluslararası alanda tanıtmayı amaçlıyor.

Bu zengin mutfak, her biri asırları aşan bilgi birikiminin yansıması olan dillere destan tatlarını sunarken de geleneklerin ve bu alandaki kültürün de gelecek kuşaklara aktarımını sağlıyor. Bu kapsamda, 21-27 Mayıs tarihleri arasında, tüm dünyadaki Türkiye Büyükelçiliklerinde ve ülkemizde kutlanacak olan “Türk Mutfağı Haftası” ile bu kadim mutfağın hikayesi, tüm derinliği ile uluslararası ölçekte tanıtılacak. Bu sayede tarifler eşliğinde Türk mutfağının geleceğe iz bırakan yaklaşımı, kaliteli malzemeleri, özünde atıksız olması, sürdürülebilirliği, dünya beslenme trendlerine uygunluğu ve bin yılları aşan kültürü daha geniş kitlelerle buluşacak.

9.jpg

2.jpg

6.jpg