DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yetkilileri ve Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-One) Derneği Unesco Dünya Miras Geçici Listesinde Yer Alan Akçakoca Ceneviz Kalesini Ziyaret Etti.

  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (1).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (10).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (2).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (3).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (4).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (5).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (6).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (7).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (8).jpg
  • T_ONE Derneği Düzce Gezisi (9).jpg


Kültür ve Turizm Bakanlığı Yetkilileri ve Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-One) Derneği Unesco Dünya Miras Geçici Listesinde Yer Alan Akçakoca Ceneviz Kalesini Ziyaret Etti.

Cenevizliler, 11. ve 15. yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kurmuş ve kıyılarda kaleler inşa etmiş veya eski kale kalıntılarını onarıp kullanmışlardır.

Akçakoca İlçemizde bulunan Ceneviz Kalesi’nin de içinde bulunduğu kale ve surlu yerleşimler, “Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla Unesco Dünya Miras Geçici Listesine adını yazdırmıştır.

“Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri”ne yönelik toplumda farkındalığı arttırmak ve alanların yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerle tanıtılması amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği arasında iş birliği protokolü imzalanmıştır.

Bu çerçevede Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda ve Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği iş birliği ile 30 Eylül 2022 Cuma günü İlimiz Konuralp bölgesinde Düzce Konuralp Müzesi, Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosu ve Akçakoca İlçemizde bulunan Ceneviz Kalesi’ne gezi düzenlenmiştir.

T_ONE Derneği Düzce Gezisi (5).jpg

Geziye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Tespit ve Planlama Daire Başkanı E.Gökhan BOZKURTLAR, Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizmi Müdürü Sabahattin PARLAK, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat KARAÇANTA, Bartın İl Kültür ve Turizm Müdür V. Burhan BAYRAM, Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği Başkanı Demet SABANCI ÇETİNDOĞAN, Başkan Yardımcısı Sevda ELGİZ, Danışma Kurulu Üyesi ve Komite Başkanı  Savaş ARSLAN, Genel Sekreter Esra TURAN, Restorasyon Uzmanı Monica MORBİDELLİ, Dernek Üyeleri Dr.Işık KALKAVAN ve Beyza UYANOĞLU katılım sağlamıştır.

T_ONE Derneği Düzce Gezisi (1).jpg

Programın Akçakoca bölümünde, ilgili heyete Vali Yardımcımız Mustafa CAN ve Akçakoca Belediye Başkanı Okan YANMAZ’da eşlik etmişlerdir. Vali Yardımcımız Mustafa CAN ve Belediye Başkanı Okan YANMAZ tarafından Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği Başkanı Demet SABANCI ÇETİNDOĞAN’a günün hatırası olarak İlimizin markalaşmış ürünlerini içeren hediye takdim edilmiştir.

T_ONE Derneği Düzce Gezisi (2).jpg

Ardından, Dernek Başkanı Demet SABANCI ÇETİNDOĞAN tarafından İl Müdürümüz Sabahattin PARLAK’a organizasyona vermiş olduğu katkı ve destekler için teşekkür belgesi verilmiştir.

T_ONE Derneği Düzce Gezisi (3).jpg

T_ONE Derneği Düzce Gezisi (4).jpg