DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Aralık 2022 Perşembe Günü Düzce İli Somut Olmayan Kültürel Miras Toplantısı Gerçekleştirildi...Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda ve İl Müdürümüz Sabahattin PARLAK'ın Başkanlığında, "Düzce İli Somut Olmayan Kültürel Miras" toplantısı, 29.12.2022 tarihinde, saat 14.00’de, Düzce İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

İlimizin Somut Olmayan Kültürel Miras değerlerinin tespit edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğüne sunulması amacıyla ilgili kurum yetkililerin katılımıyla toplantı yapılmıştır.

Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülen “Somut Olmayan Kültürel Miras” çalışmaları kapsamında bugüne kadar 9 Somut Olmayan Kültürel Miras unsurumuzun Bakanlığımızca İl envanterine kaydı yapılmıştır.

Bu unsurlar; "Savat Gümüş İşlemeciliği, Kabartma Sanatı/ Gravür, Çerkez Kemençesi Yapımcılığı, Aşta ve Aşta Kesme Usulü, Kaplandede Dağı Yağmur Duası, Efteni Gölü Efsanesi, Düzce Leperüş Oyunu, Kaldirik Otu ve Melengüçceği Tatlısı"dır.

3.jpg

11.jpg

6.jpg