DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizin Turizm Destinasyonları, Düzce Üniversitesinin Sürdürülebilirlik Alanında Uluslararası Çalıştaya Ev Sahipliği Yaptığı “Marjinalleşmiş Dağlık Alanların Yeniden Canlandırılması İçin Bir Avrupa Forumu” Programında Katılımcılara Tanıtıldı.

İlimizin Turizm Destinasyonları, Düzce Üniversitesinin Sürdürülebilirlik Alanında Uluslararası Çalıştaya Ev Sahipliği Yaptığı “Marjinalleşmiş Dağlık Alanların Yeniden Canlandırılması İçin Bir Avrupa Forumu” Programında Katılımcılara Tanıtıldı.


Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN ve beraberindeki Müdürlüğümüz Enformasyon çalışanlarınca, İlimizin turizm destinasyonları Avrupa’nın 21 farklı ülkesinden katılım sağlayan 50 bilim insanına,  Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen  akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere tanıtıldı.

6-7 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenen çalıştayın ilk gününde Düzce’nin tarihi, kültürel ve turizm değerleri İngilizce ve Türkçe basılı materyaller ve Coğrafi İşaretli Ürünlerin yer aldığı tanıtım masalarında tanıtılırken, ikinci günü 21 Avrupa ülkesinden katılım sağlayan 50 bilim insanı ile Düzce info gezisi gerçekleştirildi. Gezide, Prusias ad Hypium Antik Kenti ve Antik Tiyatro, Efteni Gölü Sulak Alanı ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Toptepe Panaroma, Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı ve Kardüz Yaylası ziyaret edildi.

Düzce Üniversitesinin Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Koordinatörlüğü koordinasyonunda düzenlenen programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Nedim SÖZBİR, Düzce Vali Yardımcısı Sayın Süleyman Hürrem AKSOY, Gölyaka Belediye Başkanı Sayın Yakup DEMİRCAN, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Beytullah YILMAZ, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN, Düzce İl Müftüsü Sayın Osman AYDIN, protokol üyeleri, Avrupa’nın 21 farklı ülkesinden yaklaşık 50 bilim insanı, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katılım sağladı.

Avrupa Birliği Horizon Europe projesi COST (European Cooperation in Science and Technology) European Forum for Revitalisation of Marginalised Mountain Areas (MARGISTAR: Marjinalleşmiş Dağlık Alanların Yeniden Canlandırılması İçin Bir Avrupa Forumu) Aksiyonu kapsamında organize edilen programın amacı, marjinalleşmiş dağlık alanların yeniden canlandırılması için dönüşüm stratejilerinin ve yenilik süreçlerinin teşvik edilmesi, özellikle sürdürülebilirliğe giden alternatif ve etkili yolların sentezlenerek yeniden oluşturulmasını amaçlamaktadır.  Adsız tasarım (1).jpg