DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜZCE’YE ORHAN VELİ İZİ…

  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_1.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_12.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_13.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_2.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_3.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_4.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_5.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_6.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_7.jpg
  • Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_8.jpgÜNLÜ ŞAİRİN DÜZCE ŞİİRİ SERGİLENİYOR…

Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_20.jpg

Emekli Öğretmen Sayın Ali ÖZKAL’ın girişimleri ve Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün destekleriyle, Türk dünyasının önemli şairlerinden biri olan Sayın Orhan Veli KANIK’ın Düzce’ye ithafen yazdığı “Yol Türküleri” şiiri tabelaya bastırarak Düzcelilerin beğenisine sunuldu.

Türkiye’nin ünlü şairi Sayın Orhan Veli KANIK, vefatının 73’üncü yıldönümünde Düzce’de anıldı. Emekli Öğretmen Sayın Ali ÖZKAL’ın girişimleri ve Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN’ın destekleriyle hazırlanan “Orhan Veli KANIK” bilgilendirme tabelası Müdürlüğümüze bağlı Turizm Danışma Ofisi önünde Düzcelilerle buluşturuldu. Programa Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN, Emekli Öğretmen Sayın Ali ÖZKAL, Müdürlük çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

DEĞERLERİMİZ KORUNUYOR.

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN yaptığı konuşmasında, “Kentlerin tarihi izleri, kent kimliğinin oluşması açısından önemlidir. Bu izlerin ve zenginliklerin tarihin korunması ve sürdürülebilirliği, o kentin kimliğinin korunmasına ve gelişimine katkı sağlar. Bu bağlamda, 36 yıllık ömrüne birçok şiiri sığdıran, şiirini milletine sevdiren isimlerden biri olan Sayın Orhan Veli KANIK’ın Düzce ile ilgili yazdığı şiiri ölümsüzleştirmek istedik. Değerli öğretmenimiz Sayın Ali Özkal ile birlikte bu eseri ortaya çıkardık. Düzce’den iz bırakarak geçen Orhan Veli’yi, Düzcelilerin de gönlünde iz bırakmasını istedik. Bu eserin hazırlanmasında bizlerden desteğini esirgemeyen Oksijen Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İslam KELEŞ’e teşekkür ediyorum. Vefatının 73’üncü yıldönümünde ünlü şair Sayın Orhan Veli KANIK’ı saygıyla anarken bu eserin ortaya çıkmasında büyük emeği geçen Sayın Ali ÖZKAL’ın şahsında tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” ifadelerinde bulundu.

Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_2.jpg

AYNAN’A TEŞEKKÜR ETTİ.

Orhan Veli Kanık’ın eski Akçakoca Caddesi ile Gaziantep Caddesinin kesiştiği noktada bulunan Yeşilyurt Otelinde misafir olduğunu kaydeden Emekli Öğretmen Sayın Ali Özkal, “Orhan Veli KANIK Düzce’mizde konaklamış ve “Yol Türküleri” şiirini bizim için yazmıştır. Bu değerin tüm Düzcelilere duyurulması ve gösterilmesinde emeği geçen İl Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN’a çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_13.jpg

Ünlü şair Orhan Veli Kanık’ın Düzce’ye ithafen yazdığı şiirin olduğu tabela Turizm Danışma Ofisi önünde Düzcelilere sergileniyor.

Orhan Veli Kanık Tabela Açılışı_12.jpg

YOL TÜRKÜLERİ

Düzce yolu düz gider,

Aman bir edalı kız gider.

Düzce'deyim Yeşil Yurt Oteli'nde.

Otelin önü çarşı,

Salepçiler salep satar otele karşı.

Yine dertli geçirdim geceyi,

Şarkılar, türkülerle:

Evlerinin yüzü aşı boyası,

İnsaf bilmez yüreğine acı değesi,

Duyduğumdan beterini duyası.